Blog z Łabowej - zobacz co dzieje się w Twojej okolicy - Łabowa z najlepszej perspektywy
czwartek, 17 sierpnia 2017

Wójt Gminy Łabowa pan Marek Janczak, Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Łabowej zapraszają na kolejną Jesień Łabowską.

czwartek, 29 czerwca 2017

W internecie ukazał się film pod tytułem Żeby żyć trzeba sobie przebaczyć 70 lat po akcji Wisła. Wiele wątków filmu dotyczy Nowej Wsi. Warto go oglądnąć. Znajduje pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=CLbpw7sCS0M.

środa, 24 maja 2017

Pan Łukasz Połomski, założyciel Sądeckiego Sztetla jest organizatorem spacerów historycznych nie tylko po Nowym Sączu, ale i po okolicznych miejscowościach. Trzynasty spacer historyczny miał miejsce w Łabowej. Członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej mieli okazję towarzyszyć w niedzielę 21 maja gościom Sądeckiego Sztetla podczas zwiedzania Łabowej. Przewodnikiem po Łabowej była Celina Cempa, prezes TMZŁ, autorka publikacji regionalnych. W spacerze wzięło udział 50 osób.

Spacer rozpoczął się w rynku, gdzie do II wojny światowej był sztetl, żydowskie miasteczko z synagogą, mykwą, karczmą, rzeźnią rytualną, domem rabina, targowicą, zwartą zabudową domów i domków żydowskich mieszkańców, którzy stanowili ok. 11% mieszkańców przedwojennej Łabowej. Niewielu z nich przeżyło wojnę. Materialnymi śladami  po żydowskich mieszkańcach są cmentarz żydowski i budynek rytualnej rzeźni. Podczas spaceru zwiedzający mogli obejrzeć te mało znane obiekty. Na cmentarzu zachowało się 250 macew w różnym stanie, najstarsza z 1838 r.

Z centrum spacerujący przeszli przez most w stronę kościoła rzymskokatolickiego, którego budowa wiąze się z działalnością Towarzystwa Szkół Ludowych. Kościół czynny od 1933 r. skupiał garstkę Polaków mieszkających w społeczności, w której przewagę stanowili Łemkowie (80 % mieszkańców). Świątynia nadal służy mieszkańcom. W ołtarzu znajduje się obraz Bolesława Barbackiego "Wskrzeszenie  Piotrowina", znany sądecki malarz zasiadał w komitecie honorowym budowy kościoła.

W kierunku murowanej cerkwi datowanej na 1784 r. uczestnicy spaceru przeszli przysiółkiem Zawodzie. Na Zawodziu mieszkali Łemkowie i Polacy: Wisłoccy, Kidonie, Harnik, Zagraj, Szuster, Mączak, Szwajka, Kalinia, Cabak, Pawlak, Puszczar, Ułocki. Obok cerkwi stał dom diaka zwany żakownią (zachował się). Tuż obok żakowni stała ruska szkoła. Niedaleko ławy na rzece Kamienicy znajdował  się dom Osifa Wisłockiego, ostatniego łemkowskiego wójta. Z tej właśnie ławy spadł do Kamienicy paroch Józef Łomnicki (na parafii w latach 1878-1893), co skończyło się dla niego śmiercią. Za rzeką na niewielkim wzniesieniu stała ruska plebania wybudowana w stylu dworkowym przez parocha Bazylego Wisłockiego, który zajmował się również budową murowanej cerkwi. Był również dziekanem muszyńskim.

Przewodniczka relacjonowała fakty historyczne, wspomniała dawnych mieszkańców tych znanych i nieznanych, między innymi Dymitra Wisłockiego ps. Wanio Hunianka, dziennikarza, pisarza i publicysty, Bohdana Bejmuka pracującego w Stanach Zjednoczonych dla NASA, Jana Mićkę z Dwernika, który pierwszy spoczął na cmentarzu rzymskokatolickim. Mówiła również o wysiedleniu Łemków w kontekście 70. rocznicy Akcji Wisła. c.c

wtorek, 16 maja 2017

Towarzystwo Miłośników Ziemi Łabowskiej zaprasza na Spacer po Łabowej. Zwiedzimy Kościół Parafialny, Cmentarz Żydowski,  Cerkiew, Cmentarz Łemkowski. Spacer rozpoczniemy o godz. 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łabowej.

Zapraszamy zainteresowanych historią Łabowej. Przewodnikiem po naszej kiedyś wielokulturowej miejscowości będą Łukasz Połomski historyk z Nowego Sącza oraz Celina Cempa Prezes Towarzystwa.

Gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców do spaceru po Łabowej.

 Spotkanie jest również anonsowane pod podanym niżej linkiem.

 http://www.sadeckisztetl.com/spacer-po-labowej.html

niedziela, 09 kwietnia 2017

W Łabowcu na "ostatnim" składzie drewna przed Rezerwatem przyrody Łabowiec, przy drodze na Łabowską Halę stoi obelisk Uroczysko im. prof. Andrzeja Jaworskiego. Więcej informacji o Uroczysku można przeczytać pod adresem:  http://www.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/70-lat-krakowskiej-dyrekcji-lasow-panstwowych/pop_up?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=print#.WOpeV2ekLIU 

piątek, 17 lutego 2017

W poniedziałek 20 lutego o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łabowej odbędzie się Walne Zebranie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej. Zapraszamy

poniedziałek, 19 grudnia 2016
czwartek, 03 listopada 2016
wtorek, 25 października 2016

Pewnie do wielu osób dotarła informacja o wyróżnieniach dla nauczycieli z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Łabowej.  Szczegóły zostały opisane na stronie internetowej Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej, można się z nimi zapoznać pod adresem: http://www.tmzl.labowa.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=234:

środa, 21 września 2016
poniedziałek, 12 września 2016
wtorek, 30 sierpnia 2016
poniedziałek, 27 czerwca 2016
niedziela, 26 czerwca 2016
środa, 25 maja 2016

Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Łabowej przy współpracy Banku Spółdzielczego w Nowym Sączu, Sołectwa w Łabowej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Łabowej, Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Krynicy i Centrum Szkolenia Psów Obronnych organizują Dzień Matki i Dziecka, czyli rodzinną Majówkę na parkingu obok Biblioteki w Łabowej. W programie przewidziane są pokazy strażackie i ratownicze, pokazy tresury psów, występy taneczne i wokalne,  gry i konkursy rodzinne, podsumowanie konkursu plastycznego Pies i kot, nasi czworonożni przyjaciele. 

Zapraszamy do Łabowej 29 maja 2016 r. początek spotkania o godz. 13.00.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13
| < Listopad 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
stat4u